+90 553 271 44 75

yunusemre@yunemteknik.com

Merkezi Sistem Isıtma Nedir?

Merkezi ısıtma sistemi, doğru ısıtma sistemleri arasında en çok tercih edilen sistemlerden biridir. Tek kaynaktan alınan ısı enerjisinin bir binanın tüm bölümlerine eşit olarak dağıtılması mantığına dayanır. Böylece bağımsız bölümler de dâhil olmak üzere binanın tüm bölümleri ısınır. Şehirleşmenin yoğun olduğu kesimlerde özellikle tercih edilen merkezi sistem ısıtma, tek kaynaktan dağılan sıcak su ve buharın tüm bölümlere eşit olarak dağıtıldığı bir ısıtma sistemidir.

Merkezi Isıtma Sisteminin Çalışma Prensibi

Henüz kombilerin kullanılmaya başlanmadığı dönemde apartman dairelerinin ısıtılmasında merkezi ısıtma sistemi kullanılıyordu. Günümüzde halen devam eden bir ısıtma sistemi olarak özellikle yalıtım ve izolasyonun sağlandığı binalarda merkezi ısıtma sistemi kullanılıyor. Tek merkezden apartmandaki tüm binalarda ve bina bölümlerinde bulunan radyatörlere sıcak su iletilerek sorunsuz bir ısınma sağlanıyor. Isınan su sürekli devir daim yaparak ısınmanın sürekli olması sağlanıyor. Gerek maddi gerekse ısınma verimi açısından oldukça avantajlı olan merkezi ısınma sistemi, sabit bir ısınma maliyeti olan bir sistemdir. Kombili ısınma sisteminde kullanıma bağlı olarak ısınma maliyeti değişmektedir. 

Termostatik vana veya ısı pay ölçerlerin kullanıldığı merkezi ısıtma sisteminde her bir dairenin ne kadar ısındığı ölçülebilmektedir. Merkezi ısıtma sisteminde kullanılan pay ölçerler ısının eşit miktarda dağılmasını sağlamanın yanında %40-50 oranında enerji tasarrufu sağlamaktadır. 

Neden Merkezi Isıtma?

Birçok avantaja sahip olan merkezi ısıtma sisteminde en ucuza en verimli ısınma sağlanmaktadır. Günümüzde “Enerji Performansı Yönetmeliği”ne göre 1.000 m2’den büyük kullanım alanına sahip binaların merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılması zorunludur. Kazan sıcaklığı dışarıdaki hava sıcaklığına göre ayarlanır. Herhangi birinin keyfi ayarlaması söz konusu değildir. 

Kombili ısıtma sistemine göre %30 daha az maliyetli olan merkezi ısıtma sisteminde ısınma faturası çok daha uygun gelmektedir. Kombi kullanılan bir binada dairenin birinin kombiyi çalıştırmaması veya arızalı olması durumunda kombiyi çalıştıran bir binadan diğer binalara ısı akışı olacağından maliyeti çok daha yüksektir. Merkezi ısıtma sisteminde böyle bir sorun yoktur. Her daire tek bir kazanın sağladığı sıcak su ve buharla ısınır. Özellikle çok katlı binalar için merkezi ısıtma sistemi idealdir.

Merkezi Isıtma Sistemi Kullanımı ve Maliyeti

Pay ölçer kullanımının zorunlu olduğu merkezi ısıtma sisteminde kullanıcılar ihtiyaçları oranında merkezi ısıtma sistemini kullanarak ısınma maliyetini daha da düşürebilir. 

Kurulum maliyeti kombili ısıtma sisteminde çok daha uygun olup ömrü bireysel ısıtma sistemine göre daha uzundur. 

Sıcak su veya sıcak su buharı temini kombili sistemde sınırlı iken merkezi ısıtma sisteminde sınırsızdır.

Ekonomik ömrü çok daha uzun olan merkezi ısıtma sistemi ile ısınmada çok daha fazla verim alınır. 

Termostatik vana 2-3-4-5 şeklinde 4 kademelidir. Ortam sıcaklığına göre tepki vererek sıcaklığın kontrol edilmesini sağlar. Açma kapa vanaları ile arasındaki fark sıcaklık derecesini ayarlamayı sağlamaktır. 

Termostatik vana önünde perde veya örtü şeklinde bir nesnenin olmaması sıcaklığın doğru ölçülmesi bakımından önemlidir.

Balans vanası ise hattın sıcak su basıncını dengelemekte, basınç dalgalanmalarını önleyerek olası bir arızanın önüne geçmektedir.

Isı pay ölçerler 1 yıl boyunca ölçülen değerleri hafızasına almaktadır. Marka ve modeline göre bu özellikler değişebilir.

Merkezi ısıtma sisteminde ortak ısı gideri diye bir tabir vardır. Bu oran ısınma için harcanan kısmın %30’u olup her bir dairenin metrekaresine göre hesaplanır. Ortak alanların ısınma bedeli bu orana dâhil değildir.

Gider bildirimini öğrenmek için cihaza iki kez basılmakta ve “SM” değeri bildirimde yer alan “Okunan Değer”den kontrol edilebilmektedir.

Önerilen makaleler

YunemTeknik