+90 553 271 44 75

yunusemre@yunemteknik.com

VİESSMANN KOMBİ ARIZA KODLARI

Viessmann kombi arıza kodları ve açılımları aşağıda detaylarıyla birlikte bilginize sunulmuştur;

F4 ARIZA KODU: Bu kod, cihazın ateşleme işlemini gerçekleştirdiğini fakat alevi algılayamadığından dolayı sönerek cihazın çalışmasını durdurduğunu gösterir. Gaz valfinin, iyonların, ateşleme elektrotlarının veya elektronik kartın kontrol edilmesi için servisiniz ile irtibata geçmeniz gerekir.

F2 ARIZA KODU: Bu kod, brülör hatasından kaynaklanır ve bu hataya bağlı olarak da limit termostat atmış olabilir. Bu arıza durumunda tüketici müdahale edemez. Lütfen servisiniz ile irtibata geçiniz.

F2/F3 ARIZA KODU: Bu kod, brülör çalışıyorken cihazın alev almış durumda olduğunu gösterir. Ateşleme elektrotlarının veya iyonizasyonunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu arıza durumunda servisinizin müdahale etmesi gerekir.

F30 ARIZA KODU: Bu kod, peteklere ısı gitmesinde etkili olan NTC sensöründe hasar olduğunu gösterir. Bu duruma bağlı olarak kaloriferlerden ısı alınamayabilir. Bu sorunun çözümü için servisiniz ile irtibata geçiniz.

F51 ARIZA KODU: Bu kod, sıcak suyun gelmesinde etken olan NTC sensörünün kısa devre yaptığı veya sensörde farklı bir arıza oluştuğu anlamına gelir. Buna bağlı olarak kombi sıcak su akıtamaz. Arızanın giderilmesi için servisiniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

B0/B8 ARIZA KODU: Bu kod, baca sistemi arızası ile alakalıdır. Baca gazı sensörün de temassızlık veya kısa devre olduğunu gösterir.  Bu durumda NTC sensörü elektronik kart tarafından algılanamaz. Arızanın giderilmesi için servisiniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

F38 ARIZA KODU: Bu kod, kaloriferlere sıcaklık veren NTC’de temassızlık olduğunu gösterir. Temassızlık sebebiyle elektronik kart sensörü göremez ve petekler ısınamaz. Sensör deki temassızlığın onarılması için servisiniz ile görüşmeniz gerekmektedir.

VİTOPEND 111 VİESSMANN KOMBİ ARIZA KODLARI

 Kombi ekranında  ‘’ Bar’’ ve ‘’Psi’’ yazıları yanıp sönüyor ise gaz bağlantı basıncının düşük olduğunu gösterir. Tüketici olarak bu durumda müdahale edemez. Arızanın giderilmesi için servisiniz ile irtibata geçiniz.

10/18 ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin dış hava sıcaklık sensöründe temassızlık ya da kısa devre gibi sıkıntıların olduğunu belirtir. Dış hava sensörü kombiyi dış ortam sıcaklığına göre çalıştırmaktadır. Dış hava sıcaklığını ölçme ve karta bildirmede görevli olan sensörde sıkıntı olduğu için değişimi gerekebilir. Arızanın giderilmesi için servisiniz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

30/38 ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin kazan ısı sensörü temassızlık veya kısa devre yaptığında cihazınız 30/38 arıza kodunu vermektedir. Böyle bir durumda petekler ısı sağlamaz ve sensör değişimi gerekebilir. Tüketici arızanın giderilmesi için servis ile irtibat kurması gerekmektedir.

50/58 ARIZA KODU: Bu kod, boylerin ısı sensöründe temassızlık veya kısa devre yapması sebebi ile sıcak su alamayacağınız arıza kodudur. Tüketici böyle bir durumda servis ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

51/59 ARIZA KODU: Bu kod,  sıcak su sensöründe kısa devre oluştuğunda ya da kısa devre olduğunda bu uyarı kodu belirmektedir. Böyle bir durum varken kombiniz sıcak su sağlayamaz ve sensörün değişimi olabilir. Tüketici bu durumda müdahale edemez. Servisiniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

OC ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin girişi olan voltajlarda düşüklük olduğunu belirtir. OC arıza kodu ekranda olduğu müddet kombiden verim alınamayabilir. Voltajlar yükseldiğinde kombiniz düzene girecektir. Fakat bu sıkıntı sürekli yaşanırsa kombinizin beyninde zarar meydana gelebilir. Tüketicinin yetkili servis ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Servis tarafından da kombi regülatörü takılıp, voltaj sorunlarına son verilmelidir.

VİESSMANN KOMBİ ARIZA KODLARI VİTOPEND 111 KOMBİ KODLARI, VİTOPEND HATA KODLARI

VİTOPEND 111 ARIZA KODLARININ AÇIKLAMALARI

OE ARIZA KODU: Bu kod, bilhassa bacalı kombilerde baca çekişi kontrolünün devreye girdiğini belirten hata kodudur. Bu durumda tüketici bir süre kadar beklemelidir. Göstergede hala aynı sorun gözüküyor ise bu vaziyette baca ile ilgili sorun yaşanıyor diyebiliriz.

F3 ARIZA KODU: Bu kod, brülörün devreye giriş sırasında kombinin ateşleme sistemi alev ikazı vermeye başlamış vaziyettedir. Kombiye birkaç defa reset atılmalıdır. Sorun devam ediyorsa tüketici yetkili servis çağırması gerekmektedir.

F5 ARIZA KODU: Bu kod, brülör çalışma vaziyetinde iken prosestat açılmıyor veya ateşleme düzeyi hız yüküne geldiği vakit de prosestat kapanmıyor. Tüketicinin yetkili servis ile irtibata geçmesi ve kontrolün sağlanması lazımdır.

 

FC ARIZA KODU: Bu kod, modül ventilinin kumanda oturumuda arıza mevcut anlamına gelir. Ve elektronik kartta da sorun Olabilir. Tüketici bu durumu servise bildirmelidir.

F9 ARIZA KODU: Bu kod, brülörün arızaya geçtiğini belirten F9 ikazında hız geri bildirimi olmadığı için brülör hata verir. Tüketicinin müdahale edebileceği bir durum değildir. Yakın zamanda teknik servise haber verilmelidir.

F6 ARIZA KODU: Bu kod, baca çekiş kontrolü 24 saat içerisinde on kez devreye girme işlemini tamamlamış. Bu mesele devam ettiği takdirde baca çekimi işlemini gerçekleştiremiyor olabilir. Tüketici bu durumda kendisi müdahale etmemeli servis ile iletişime geçmelidir.

B0/B8 ARIZA KODU: Bu kod, baca gazı sensörü kısa devre yaptığında ya da hissedilmediğinde cihazın ekranında görünen arıza kodudur. Tüketici böyle bir vaziyette cihaza müdahale etmemeli ve yetkili servis ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

F8 ARIZA KODU: Bu kod, gaz valfinin sıradandan daha geç kapandığını belirleyen F8 arıza kodudur. Tüketicinin servis ile irtibata geçmesi gerekmektedir. Kendisi müdahale etmemelidir.

VİTODENS 100 VİESSMANN KOMBİ ARIZA KODLARI

0B ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 100 kombi ekranında bu ısıtma kodu belirdi ise ısıtma debisinin suyu düşük diyebiliriz. Eşanjör hava yaptıysa yada su akış sensörü arızalandı ise cihaz arıza verebilir.Bu durumda tüketici kendisi müdahale etmemeli yetkili servis den destek almalıdır.

A9 ARIZA KODU: Bu kod, oda termostatı ile bağlantının kurulamadığı gösteren A9 arıza kodudur. Tüketicinin kendi müdahale etmemesi gerekir. Yetkili servis ile irtibat kurulması lazımdır.

E4 ARIZA KODU: Bu kod, kombi ekranında görünen arıza besleme gerilim sorunu olduğu anlamındadır. Bu vaziyette şebeke adaptöründe sorun olduğunu anlarız. Tüketicinin yetkili servis den destek alması gerekmektedir.

B5 /E5/F0 ARIZA KODU: Bu kod, kombide dahili iç hatanın olduğunu belirten arızadır. Bu durumda kombi resetlenmelidir. Reset sonrası kombide halen düzelme görülmez ise tüketici kendisi müdahale etmemeli yetkili servisten destek alınmalıdır.

E6 ARIZA KODU: Bu kod, kombinin su basınının düşük olduğu göstermektedir. Kombinin ihtiyacı olan suyu 1,5 bar değerinde basarsanız kombiniz tekrar çalışacak sorununuz çözümlenecektir.

F7 ARIZA KODU: Bu kod, su basınç sensöründe sorun olduğu anlamına gelir. Tüketicinin kendi müdahale etmemesi gerekir. Sensörün değişimi gerekebilir.

FA ARIZA KODU: Bu kod, fan motorunun devamlı çalıştığı durması gerektiği yerlerde durmadığını belirten hatadır. Bu vaziyette fanın rulmanları dağılmış ya da motorunda bir problem oluşmuş anlamına gelir. Tüketicinin kendi müdahale etmemesi yakın zamanda yetkili servisden destek alması gerekir.

FE ARIZA KODU: Bu kod, tüm parçaların bağlantılı olduğu elektronik kartta sorun oluştuğunda ya da elektronik kart devreye girmediğinde kombi ekranında FE arıza kodu belirir. Bu durumda kombinin fişi takılı olmayadabilir. Kombinin fişini kontrol edin. Fiş takılı ve herhangi bir sıkıntı görünmüyor ise sorun elektronik kartta Olabilir. Tüketici yetkili servis den yardım almalıdır.

FD ARIZA KODU: Bu kod, kombide elektronik kart da sorun olduğu anlamına gelen arızadır. Elektronik kartın tamiri ya da değişimi olabilir. Tüketici kendi müdahale edemez. Yetkili servis den destek alınmalıdır.

OF ARIZA KODU: Bu kod, viessmann vitodens 200 kombi ekranında görüldüğünde kombinizin bakım zamanı gelmiş demektir. Tüketici kombi bakımını yaptırmak için yetkili servis den yardım alması gerekir.

20/28 ARIZA KODU: Bu kod, kontrol işleminin gidiş ısı sensörü olmaksızın devam ettiğini belirten hatadır. Bu vaziyette sıcaklık sensöründe kısa devrede olabilir. Temassızlık da olabilir. Tüketicinin    kendisi müdahale etmemeli yetkili servisten destek almalıdır.

VİESSMANN KOMBİ VİTODENS 200 KOMBİ KODLARI, VİTODENS 200 ARIZA KODLARI

VİTODENS 200 ARIZA KODLARI’NIN AÇILIMLARI,

40 ARIZA KODU: Bu kod, kombinin ısıtma devresinin sıcaklık sensöründe temassızlık ya da kısa devre yaptğını belirtir. Bu durumda sensör değişimi gerekebilir. Tüketici kendisi müdahale etmemesi lazımdır. Yetkili servisden destek almasını öneririz.

48 ARIZA KODU: Bu kod, karışım vanalı ısı devresinde gidiş ısı sensöründe temassızlık ya da bağlantıda kopma vardır. Bu durumda sensör değişimi gerekebilir. Tüketici yetkili servis ile görüşmesi gerekmektedir.

59 ARIZA KODU: Bu kod, sıcaklık çıkış sensöründe temassızlık olduğunu gösterir. Bu durumda sensörün değişimi gerekebilir. Tüketicinin yetkili servis ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

50/51/58 ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 200 kombinin sıcaklık, besleme ya da konfor sensöründe oluşan temassızlık ya da kısa devre olduğunda kombimizde bu uyarılar görülür. Bu tip durumlarda sensör değişimi gerekebilir. Tüketici kendisi müdahale etmemeli yetkili servis den destek almalıdır.

93/9B ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 200 kombide sensörlerde temassızlık ya da kısa devre olduğun da ortaya çıkan hatadır. Tüketicinin kendi müdahale etmemesi servis den yardım alması gerekmektedir.

B1 ARIZA KODU: Bu kod, viessmann kombide brülör işletmesi blokaj sorunu olduğunu gösteren ikaz kodudur. Tüketici bu durumda kendisi müdahele etmemeli yetkili servis ile irtibat kurmalıdır.

A7 ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 200 kombide kullanım ünitesinde sorun olduğunu gösteren arızadır.  Bu vaziyette kontrol işletme arızası söz konusudur. Tüketicinin soruna çözüm bulması için yetkili servis ile iletişime geçmelidir.

B7 ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 200 kombide kazan kodlama fişi takılı olmadığını belirten sorundur. Bu hata kodunu aynı zamanda yanlış takılma durumunda verebilir. Tüketici yetkili servis ile iletişime geçerek yardım almalıdır.

BC/BD ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 200 kombinin oda termostatı ile bağlantı kuramadığını gösteren arıza kodudur.Bu durumda kombi ile oda termostatı arasında bağlantı sorunu olduğunu anlarız. Tüketici bu durumu çözmesi için yetkili servis ile irtibat kurması lazımdır.

BA ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 200 kombide karışım vanası sıcaklık devresinin bağlantı setinde bağlantı kopukluğu olduğu anlamına gelir. Tüketicinin kendi müdahale de bulunacağı bir durum değildir. Yetkili servis çağırılmalıdır.

 

BE ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 200 kombinin oda termostatı bağlantısını hatalı yapıldığında ya da kodlama hatası olduğunda uyarı vermektedir. Bu vaziyette oda termostatı vitotrol ile iletişimini sağlayamadığını anladır. Tüketici servis ile görüşüp oda termostatı kontrolünü yaptırması gerekir.

C2 ARIZA KODU: Bu kod, kombinin güneş enerjisi sensörü ile bağlantı kuramadığını belirten C2 arıza kodudur. Bu durumda sensörün değişimine gerek olabilir. Tüketicinin yetkili servisden destek alması gerekmektedir.

BF/CF ARIZA KODU: Bu kod, iletişim modülünün hatalı bağlandığını bildiren arızadır. Tüketici bu durumda kendisi müdahalede bulunmamalı servis den destek almalıdır.

C6/C7 ARIZA KODU: Bu kod, kombinizde mevcut olan ve Kombinizin devir daim işlemini yapan pompasında problem olduğunu ya da iletişim hatası olduğunu gösteren arıza kodudur. Tüketicinin yapabileceği bir şey yoktur servis den yardım almalıdır.

CD ARIZA KODU: Bu kod, vitocom 100’de bilgi alış verişinin gerçekleşmediğini iletişim probleminin yaşandığını belirten arızadır. Tüketici bu problemi çözümlemek için yetkili servis ile görüşmeniz gerekmektedir.

DA/DB ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin oda sıcaklık sensöründe temassızlık ya da kısa devre yaptığını belirtir. Bu vaziyette kontrol işletmesi odanın sıcaklığından bağımsız durumda olucaktır. Tüketici muhakkak yetkili servis den destek almalıdır kendisi müdahalede bulunmamalıdır.

CE ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 200 kombinizde harici ek bağlantı modününde bağlantı kopukluğu olduğunu gösterir. Bu sorundan dolayı modül den bilgi alınamaz. Tüketici bu durumda yetkili servis ile irtibata geçmesi gerekir.

DD/DE ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 200 kombinizin oda sıcaklığının bağımsız olduğu durumda kontrol devresinin sıcaklık sensöründe temassızlık olduğunu gösteren arızadır. Tüketici sorunu çözümlemesi için servisden destek almalıdır.

B4/B5/E5/FO/FF ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin iç hata sorunu yaşattığında cihazınızın ekranında bu arıza kodlarından biri yer Alacaktır. Tüketici bu arıza kodlarından herhangi birine denk geldiğinde servisden yardım almalıdır.

F9/FA ARIZA KODU: Bu kod, brülörün devreye girmesi ile fan devrinin düşük olduğunu belirten hata kodudur. Tüketici bu durumda servisden destek almalıdır.

A8 ARIZA KODU: Bu kod, kombinin devir daimini sağlayan pompada sıkıntı yaşandığında ya da en düşük debi değerlerine erişemediğinde cihazınızın ekranında arıza kodu görülmektedir. Tüketicinin bu problemden kurtulması için servis ile irtibata geçmesi gerekmektedir.

VİESSMANN KOMBİ VİTODENS 222 ARIZA KODLARININ AÇILIMLARI

BO ARIZA KODU: Bu kod, baca gazındaki sıcaklığı ölçme görevinde olan sensörde temassızlık ya da kısa devre olduğundan cihazınızın ekranında BO arıza kodu ile karşılaşılır. Sensör değişimi gerekebilir. Tüketici servis ile irtibat kurmalıdır.

B4 ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin sıfır derece dış hava ısısına göre dahili hata meydana geldiğini gösteren arıza kodudur. Tüketicinin bu konuda servis den destek almalı problemin çözülmesi sağlanmalıdır.

B1/B5 ARIZA KODU: Bu kod, teslimat işlevine göre kullanım ünitesinde iletişim aksaklığını ya da dahili arıza olduğunu gösteren arıza kodlarıdır. Tüketici arıza kodlarından biri ile karşılaştığında yetkili servis den destek almalıdır.

B8 ARIZA KODU: Bu kod, baca gazı ısı sensöründe temassızlık ya da kısa devre olduğunda Kombinizin ekranında görünen hata kodudur. Bu vaziyette sensör değişimi olabilir. Tüketici yetkili servisden destek almalıdır.

BF ARIZA KODU: Bu kod, lon iletişim modülün de arıza olduğunu gösteren BF arıza kodudur. Tüketici sorunu çözümlemek için yetkili servis ile irtibat kurması gerekmektedir.

BC ARIZA KODU: Bu kod, kombinin ısıtma devresi 1 aynı zamanda 2 deki uzaktan kumanda oda termostatı ile iletişim sıkıntısı yaşadığından dolayı hata kodu belirmektedir. Tüketici bu durumda yetkili servis ile iletişime geçmektedir.

C4 ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 222 kombi arıza kodunu ekranda görüyorsanız open therm ek bağlantı orantısı sağlayan modül ile iletişim sıkıntısı meydana geliyor demektir. Tüketici bu vaziyette servis ile görüşmelidir.

C6 ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin sıcaklık devresi 1 aynı zamanda 2 deki devir kontrolü harici sıcaklık devresi devir daim pompasında iletişim sorunu yaşandığı gösterir. Tüketici bu durumda yetkili servis ile görüşmesi lazımdır.

C5 ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin sirkülasyonunu sağlayan pompasında sıkıntı olduğunu gösteren arızadır. Tüketici bu durumda müdahalede bulunamaz servisten destek almalıdır.

DA ARIZA KODU: Bu kod, kontrol işletme devresinin oda sıcaklığından bağımsız şekilde devreye girmesi durumundan beliren arızadır. Bu durumda karışım vanasız sıcaklık devresi 1 ya da 2 nin sıcaklık sensöründe temassızlık ya da kısa devre Olmuş diyebiliriz. Tüketici yetkili servis ile iletişim kurması gerekmektedir.

E5 ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 222 kombi alev güçlendiricisinin sıkıntılı olduğunu belirten E5 arıza kodudur. Bu durumda kombiniz alev almıyor demektir. Tüketici bu durumda viessmann yetkili servisinden bilgi almalıdır.

DD ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin oda sıcaklığından bağımsız olan ısıtma devresi 1 ya da 2 nin sıcaklık sensöründe kesinti olduğunu gösterir. Tüketici bu arıza durumunda yetkili servisden destek almalıdır.

E8 ARIZA KODU: Bu kod, iyon akımının yeterli olmadığını gösterir. Kombiniz bu durumda ateşleme işlemini yapamayabilir. Tüketici bu vaziyette kendi müdahalede bulunmamalıdır. Yetkili servisden destek almalıdır.

EE ARIZA KODU: Bu kod, kombinizde brülör devreye giriyor fakat alev alma sinyali zayıf Kaldığını gösterir. Bu vaziyette Kombinizden verim alamazsınız. Tüketici olarak servis ile irtibat kurulmalıdır.

E9/EA/EC ARIZA KODU: Bu kod, kalibrasyon esnasında iyon akımı yeterli mesafede olmadığını gösterir. Bu durumda tüketicinin kendi müdahale edemez. Yetkili servis ile iletişime geçilmelidir.

ED/FO ARIZA KODU: Bu kod, kombinizde brülörün arızaya geçtiğini ve dahili iç hatanın oluştuğunu gösterir. Sorunu çözmek için tüketici servis den destek almalıdır.

FF ARIZA KODU: Bu kod, vitodens 222 kombi ekranında dahili hata olduğunda ya da reset tuşu devre dışı olduğunda belirir. Bu vaziyette tüketici bir müddet beklemeli. Hala sorun devam ediyor ise servis den destek almalıdır.

F1 ARIZA KODU: Bu kod, baca gazının emniyet termostatını aştığını belirtir. Bu vaziyette brülörün arıza verdiğini görebiliriz. Tüketici bu durumda servisden destek almalıdır.

EF ARIZA KODU: Bu kod, alevin oluşmasından sonra düzelme ihtimali olan bir sorundur. Sorun düzelmezse Tüketici yetkili servis ile irtibat kurmalıdır.

YunemTeknik